Stanisław Imieniński

Stanisław Imieniński

Stanisław Imieniński - malarz, animator środowisk twórczych (instruktor plastyki I kat.)

Urodził się w  1940r. w Radomsku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. W 1988r. Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu tytuł artysty plastyka - malarza.  Tworzy od lat 80 XXw. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych ( ponad 100 wystaw zbiorowych, około 130  wystaw indywidualnych).

W pierwszym okresie twórczości ulubioną tematyką artysty były akty kobiece, tworzone techniką olejną, szpachlą, na płótnie. Kolejny okres twórczości stanowią pejzaże, wykonane podobną techniką. Pejzaże charakteryzują się - jak mówi sam artysta - „oczyszczeniem przedstawień ze zbędnych szczegółów”, co niektóre prace Imienińskiego kieruje w stronę abstrakcji, nadając im znaczeń ponadprzedmiotowych. Niektórzy badacze twórczości Imienińskiego przypisują mu cechy współczesnego symbolisty podkreślając - za Krystyną Filarowską - „traktowanie przedmiotu odtwarzanego jako narzędzia mającego kierować uwagę na inne zagadnienia, niż formy przedstawione”. 

Prace artysty znajdują się w wielu instytucjach kultury, m.in Muzeum Regionalne w Radomsku, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, w Muzeum Częstochowskim, oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Stanisław Imieniński

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 obrazow

Aktywne filtry